Facebook Downvote Button: Nové kladivo na hate a fake news komentáre?

Autor:

Facebook rozširuje dostupnosť down-/up-vote tlačidla. To dáva komunite možnosť určovať poradie komentárov pod príspevkami a tým odhaľovať fake news.

Facebook vo februári s vybranými používateľmi začal testovať možnosť hlasovať “za alebo proti” komentárom pod príspevkami. Tie môžete upvote-núť či downvote-núť. Podľa skóre sa potom určuje poradie ich zobrazovania.

WeRSM a ich čitatelia zistili, že FB sa funkcia pravdepodobne osvedčila a jej dostupnosť ďalej rozširuje. Facebook zatiaľ nekomentoval potenciálnu globálnu dostupnosť.

Dobrý nápad? Ukáže až prax veľkých stránok

Radenie komentárov na základe hlasovania komunity teda (možno) doplní doterajšiu možnosť radiť ich podľa času alebo algoritmu FB. Či je to dobrá alebo zlá správa, ukáže až čas a hlavne používanie tejto funkcie na veľkých stránkach. Napríklad tých spravodajských.

Komunita totiž nemusí byť len “dobrá.” Pri tematických stránkach, ktoré združujú ľudí s jedným záujmom, to bude určite v pohode. Zaujímavé ale bude sledovať, ktoré názory zvíťazia na stránkach “pre všetkých” – povedzme pri takom Lidli či SME-čku. Tam by totiž niektoré skupiny mohli chodiť naschvál škodiť.

Na konci dňa bude záležať aj od toho, či sa z takto radených komentárov stane nová defaultná voľba. Mainstream väčšinou používa prednastavenú možnosť a inú nerieši. Ak teda Facebook radenie podľa hodnotenia nedá takto do popredia, stane sa z neho asi okrajová funkcia.

Páčil sa vám tento článok? Budem rád, keď ho budete zdieľať:

Komentáre

Potrebujete pomôcť so správou firemných sociálnych sietí alebo máte záujem o konzultáciu?

KONTAKTUJTE MA