1. deň Facebook konferencie F8: Randenie, VR aj bezpečnosť

Autor:

Rýchle zhrnutie toho, čo Facebook ukázal v 1. dni konferencie F8. Nie je toho málo!

Konferencia F8 začala 1.5. a pokračuje do 2.5. Ako to už býva, top novinky boli predstavené na keynote, ktorú si môžete celú pozrieť nižšie. Ak nemáte čas, skrolujte ešte ďalej pre zhrnutie top vecí v slovenčine.

Facebook

Dating

Zoznamka od Facebooku? Áno, už čoskoro. Vzťahuchtiví si budú môcť nastaviť vlastný randiaci profil oddelený od toho Facebookového a, naopak, vyhľadávať v profiloch iných podľa rôznych kritérií.

FB využije aj silu vlastnej platformy – okrem veku, orientácie a iných profilových info bude FB Dating spájať ľudí aj na základe členstva v podobných skupinách a účasti na eventoch.

Oddelený bude aj Dating chat. Vaši známi mimo Dating platformu sa o vašich randiacich aktivitách na “bežnom” FB nedozvedia.

Sharing to Stories

Toto sa týka FB aj Instagramu. Do storky si budete môcť vyzdieľať obsah z vybraných aplikácií. Napríklad práve počúvanú pesničku zo Spotify. Ďalšie aplikácie budú pribúdať.

Clear history

Bezpečnostné novinky vo svetle Cambridge Analytica nemôžu chýbať. Funkcia Clear history vám umožní prezrieť si informácie, ktoré Facebook pozbieral počas vášho surfovania webom. A takisto ich zmazať, ak chcete.

Ďalšie

Niektoré ďalšie drobnosti:

  • Skupiny dostanú vlastnú záložku, kde sa budú dať prezerať a organizovať jednotlivé členstvá v nich.
  • Vybrané krajiny dostanú novinky spojené s “public good” funkciami FB – lepšie Crisis Response či špeciálne rozhranie pre darcov krvi.
  • Developeri získajú lepší prehľad nad tým, ako funguje proces schvaľovania FB appiek.

Instagram

Efekty s rozšírenou realitou

Facebook otvoril tretím stranám platformu efektov pre rozšírenú realitu aj v Instagrame. To znamená, že do neho bude možné pridať napríklad brandované filtre na tvár či AR stickery.

Video chat

Instagram Direct dostane možnosť videochatu – priameho (1na1) aj skupinového.

Prerobený Explore tab

Záložka Explore (ikonka lupy) dostane nové delenie podľa tém.

WhatsApp

Group Calling a Stickers

WhatsApp dostane skupinové (video)hovory. A nálepky do obrázkov.

Messenger

Platforma rozšírenej reality

Podobne ako v Instagrame, aj tu dostanú developeri možnosť vyvíjať vlastné AR hračky. Takže keď napríklad napíšete Ikey, ako bude vyzerať nová stolička vo vašej obývačke, môžu vám ako odpoveď poslať jej virtuálny model. Ten si cez kameru smartfónu rovno pozriete v priestore.

Rozšírená/virtuálna realita

Zlepšenie dostupnosti VR

Facebook sa rozhodol dostať virtuálnu realitu medzi masy. To znamená:

  • Dostupnosť lacného VR headsetu. Oculus Go stojí len 199 dolárov a zaobíde sa bez iných zariadení – smartfónu či počítača. Už pri štarte je dostupných vyše 1000 aplikácií.
  • Nové možnosti využitia VR. Budete si môcť kúpiť napríklad lístok na virtuálne prežitie koncertu vašej obľúbenej kapely alebo na zápas obľúbeného klubu. Tiež bude spustená Oculus TV, kde budete môcť pozerať seriály na virtuálnej telke vo virtuálnej obývačke s priateľmi, ktorí sú na druhom konci planéty. Tieto služby by som u nás ale tak skoro nečakal.
  • 3D objekty vo virtuálnej realite. Už ste určite na FB videli 3D posty. Objekty z nich si po novom budete môcť nechať preniesť do virtuálnej reality. Facebook chystá tiež 3D fotky.

Bude to stačiť?

Noviniek teda určite nie je málo. Myslíte, že FB budú stačiť ako základ pre ďalší úspešný rok alebo mal prísť ešte s niečím?

Páčil sa vám tento článok? Budem rád, keď ho budete zdieľať:

Komentáre

Potrebujete pomôcť so správou firemných sociálnych sietí alebo máte záujem o konzultáciu?

KONTAKTUJTE MA